Mezi největší svátky, které se ve Španělsku slaví, patří Velikonoce.
Předchází jim květná neděle a tzv. BOŽÍ TĚLO nebo-li CORPUS CHRISTI.
Spíše než Velikonoce se ve španělsku užívá termín Svatý týden, tedy Semana Santa. Od čtvrtku do neděle prochází městy různá procesí. Pro každého účastníka je velkou ctí, že se může takového procesí účastnit. Pro diváka mají tato procesí nezaměnitelnou atmosféru, především v noci – hudba, která se rozléhá po celém městě a také nezaměnitelné kostýmy včetně kuželovitých čepic připomínající Ku Klux Klan. Na rozdíl od našich oslav velikonoc, ve Španělsku svatý týden vrcholí v den Velkého pátku a je potřeba počítat s tím, že centrum města prakticky nejde spát.
Naše dojmy si múžete přečíst kliknutím ZDE
Patronkou města je Svatá Marta na jejíž počest pořádá průvod městem v měsíci květnu.
Moros y cristianos – jedná se o jeden z největších svátků, které můžete ve Villajoyosa navštívit. Koná se v červenci. Jelikož španělé mají rádi oslavy a svátky, tak začátek toho svátku se koná již dva měsíce předem, konkrétně první květnovou neděli. Hlavní oslavy ale začínají až 25.a 26.července kdy různé hudební uskupení procházejí ulicemi města a hrají až do rána. Další částí oslav je takzvané vylodění. To probíhá 28.července od pěti hodin ráno na pláži. Tato bitva mezi maury a křesťany probíhá po celý den, z pláže se přesune k hradu, který maurové obsadí. Odpoledne se však křesťané vrátí a dobijí hrad nazpět a nakonec symbolicky zaženou maury k moři.
Pokud byste chtěli poznat více z oslav a nahlédnout na průběh jednotlivých dnů, doporučujeme videa na Facebooku Asociace Santa Marta, která má na starost celou akci.
Den hispánských národů se slavý 12.10. na počest benátského mořeplavce Kryštofa Kolumba, který tento den roku 1492 doplul k nově objevenému kontinentu – Americe.
Svátek všech svatých připadá na 1.11. a ve Španělsku, stejně jako ve většině katolických zemí se tento svátek spojuje se vzpomínkou na zemřelé. Proto se na hřbitovy nosí květiny a zapalují svíčky.
Vánoce jsou dalším důležitým svátkem pro Španěly. Stejně jako u nás se slaví především 24.12. na Štědrý večer – Noche buena. Nechybí samozřejmě vánoční atmosféra v rodinném kruhu, jejíž součástí je stromeček a štědrovečerní večeře s cukrovím.
Příchod a oslavy Nového roku probíhá ve Španělsku stejně jako ve většině zemí. Chybět nesmí ohňostroje, dobré jídlo, šampaňské a také hroznové víno. Pojídáním dvanácti kuliček hroznového vína, na znamení konce 12 měsíců uplynulého roku s každým úderem zvonu je populární tradicí, která má své kořeny na počátku 20. století, kdy v oblasti Alicante došlo k extrémní úrodě hroznového vína.
Španělské děti patři k těm nejobdarovávanějším. Je to zejména proto, že dárky dostávají jak na štědrý večer, tak jim je nosí i Tři králové (Reyes magos). Ti chodí večer 5.ledna a neobejde se to samozřejmě bez velkých oslav v centru města. Koná se vždy průvod městem, kdy napřed prochází hudebnící a taneční soubory a je následují Tři králově, kteří mezi přihlížející rozhazují sladkosti.